Basic Skill Math Test 2
Instructions:
1. In each multiple choice question, select only one answer.
2. Type your answer in the box when required.
3. Do not use a calculator.
4. Attempt all 25 questions.
5. Time allowed: 25 minutes.
First name:
Last name:
1
John is standing to attention in the playground and is facing south west. If he turns left through 90 degree, in which direction is he now facing?
south west
north east
south east
none of these
2
Find the average of the numbers given below:
28, 16, 32, 34.
27.5
26.4
28.2
25.5
3
17.4 + 15.9 = ____
4
2.3 x 1.25 = _____ .
3.125
2.765
2.165
2.875
5
Which number is made up of 5 hundreds, 3 tens and 7 units?
357
537
753
573
6
10.05 - 3.56 = ____ .
7
What is the sum of the first 5 even numbers?
8
( 8 + 7 ) x ( 9 - 7 ) = _____ .
9
Find the missing number.
10
One third of 66 is ____ .
11
5 x 6 - 4 = ____ .
12
I divided 47 by a number and the remainder was 2. What was the number?
8
5
9
7
13
25% of $120 equals ____ .
$25
$40
$35
$30
14
What is the least number of Australia bank notes that make up $45?
15
How many lines of symmetry has a circle ?
1000
10
a large number
infinity
16
Grandma has 3 grandsons and 5 granddaughters. On her birthday, each grandchild gave her 8 flowers. How many flowers was she given altogether?
17
John has 88 stamps in his collection. He has already filled 2 stamp albums. How many stamps will go into a third album if each album can hold 30 stamps?
18
There were 37 apples in a basket at a children's party. If there were 12 children in the party. How many would be left over if each child had equal number of apples?
19
Share $8.25 equally among five children. How much does each child recieve?
$1.625
$1.85
$1.65
$1.35
20
Six tennis players enter for a round robin tournament in which each player has one match against every other player. How many matches would be played to complete the tournament?
13
12
14
15
21
Ricky's parents award him $10 every time he passed his weekly spelling test at school. However, if he failed he was to pay them back $5.00. At the end of the school year, which consisted of 4 twelve-week terms, Ricky had made $285.00. How many times did he passed his weekly spelling test?
15
25
35
40
22
What is the best buy?
$1.25 per kg
5 kg for $4.59
3 kg for $1.99
10 kg for $8.50
23
12 - 4 x 3 = ____ .
24
If you set out early in the morning by car and you were travelling due North, through which window would the Sun be shining at the beginning of your trip?
front
left-side
back
right-side
25
How many lines of symmetry can you find in the following figure?